Śledź nas na facebooku

Promocje

Aktualnie brak promocji.

Zdrowy i spokojny sen maluszka

 

Katar, ciężki oddech, zaczerwieniona skóra u dzieci to codzienność dzisiejszego rodzica. Połowa naszych alergików jest uczulona na roztocza kurzu domowego. A te miniaturowe stworzenia, często będące główną przyczyną naszych zmartwień, mieszkają nie na podłodze, nie w zakurzonych książkach, lecz przede wszystkim w łóżku. Warunki, w jakich dzieci spędzają noc są równie ważne jak to, gdzie nasze pociechy przebywają za dnia.


Nasze babcie mawiały, że najlepsza jest kołdra puchowa. Jednak mnóstwo dzieci uczulonych jest właśnie na puch. Teraz, dostosowując się do potrzeb dzieci proponuje się na rynku szereg włókien syntetycznych. Dobór odpowiedniej antyalergicznej pościeli oraz wodoodporny, izolujący podkład na materac stają się niezbędnym wyposażeniem małego alergika. Włókna syntetyczne okazują się być sprężyste, trwałe, świetnie izolują ciało dziecka i doskonale odprowadzają wilgoć. Rynek produktów antyalergicznych jest bogaty i trudno się w nim rozeznać. Dobrze jest zatem poszukać profesjonalnej porady, aby zapewnić dziecku jak najlepszy produkt.


W sklepie Sen maluszka sprzedawane są sprawdzone produkty. Kładziemy jednocześnie duży nacisk na jakość i niezawodność produktów znajdujących się w ofercie. Sprzedawana pościel antyalergiczna posiada certyfikat medyczny. Bawełna i frotte z których uszyte sa prześcieradła bawełniane z gumką, poszewki w różnych wzorach, a także prześcieradła frotte posiadają certyfikat „Oko-tek” i „Bezpieczny dla dziecka” lub "TUV". 

 

To tytułem wstępu. A teraz kilka pytań, które były zadawane najczęściej i odpowiedzi do nich.


Kiedy zmienić dziecku kołdrę na większą?


Kołdra 140x160 cm idealnie pasuje do łóżek dziecięcych o wielkości od 70x160 do 90x180 cm - nie zwija się w końcu łóżka i jest krótsza, dzięki czemu maluch ma nad nią większą kontrolę. Moje maluchy dostały większe kołdry ok 3 roku życia. Początkowo zamiast zmienić im kołdry na większe każdej nocy wstawałam do nich co chwilę, aby ich przykryć. Małe kołderki (120x90 cm) były wszędzie tylko nie na moich dzieciach. Gdy dzieciaki dostały większe kołdry, problem się skończył. Niestety zauważyłam, że rozmiar kołdry który otrzymali, czyli 140x200 cm jest dla nich stanowczo z duży. Kołdra zwijała się na końcu łóżka, zahaczała o rogi i maluchom ciężko było nią manewrować. A co gorsze córeczka często zakrywała sobie głowę kołdrą, co przysparzało mi więcej stresów i co chwile sprawdzałam czy się nie zakryła cała z głową.


Kołdra w rozmiarze 140x160 cm dostępna w naszym sklepie jest rozmiarem niestandardowym i została zamówiona najpierw na własne potrzeby. W porozumieniu z producentem powstała kołdra krótsza o 40 cm, ale szerokość kołdry- 140 cm pozostała bez zmian, bo nie widziałam żeby dzieci miały problem z szerokością kołdry. Kiedy zobaczyłam, że moje dzieci łatwiej sobie radzą z takim rozmiarem kołdry, została ona zamówiona do mojego sklepu.  Zdając sobie sprawę z tego że kołdra ma bardzo nietypowy rozmiar, zamówiłam tez poszewki, dzięki czemu można zakupić kołdrę/komplet wraz z poszewkami.

 

Jaki rozmiar podkładu  wybrać?


Zwykle odpowiadam, że dokładnie taki sam rozmiar materaca. Jednak u mojej córeczki podkład w takim samym rozmiarze jak materac, nie do końca się sprawdził. Mała spała często na boku tak, że pupa była na samym brzegu materaca, więc przy „wpadce” podczas snu, bok materaca też był mokry. Dlatego mam dla niej  podkłady trochę szersze - materac jest w rozmiarze 180x80 cm, a podkłady zakładałam w rozmiarze 90x180 cm, nadmiar podkładu zawija się na boki i był przytrzymywany przez prześcieradło ale dzięki temu materac pozostawał suchy z boku. Synek nigdy tak nie śpi, dlatego jemu zakładam podkłady o wielkości 180x80 cm. 

Dlatego też proszę się przyjrzeć jak Państwa dziecko śpi, bo może kupienie trochę szerszego podkładu to dobre rozwiązanie, oczywiście jeśli jest taki w ofercie.

 

Ile podkładów wystarczy dla mojego dziecka?


To zależy czy dziecko jest w trakcie nauki spania bez pieluszki, jak często zdarzają mu się wpadki. Jeśli jest w trakcie nauki, wg mnie minimum to 2 sztuki (dla moich dzieci czasem 2 podkłady było za mało, bo podkład po prostu nie wysychał po spaniu w dzień). Zawsze może zdarzyć się wpadka w dzień, podczas drzemki poobiedniej, więc dobrze by było mieć coś na wymianę na noc, zanim wyschnie ten uprany podkład (w opcji nie mamy suszarki bębnowej, jak jest suszarka to 1 podkład powinien starczyć).

Jeśli dziecko jest starsze i chodzi głównie o zabezpieczenie materaca przed przypadkowym rozlaniem picia, czy zabezpieczeniem materaca, czy coś w tym stylu, to wg mnie wystarczy 1 podkład. Niestety czasem zdarza się grypa jelitowa, a wtedy podkłady bardzo się przydają.


Czy powinnam kupić podkład dla noworodka czy też niemowlaka?


U moich dzieci podkłady sprawdzały się równie dobrze jak byli niemowlakami, gdy są starsi i uczyli się spać bez pieluszki oraz teraz gdy czasem rozleje im się picie na materac,czy mają grypę jelitową. Dwoje z trójki dzieci miało refluks jako niemowlęta, więc często w dużych ilościach ulewało im się po jedzeniu. Dlatego też podkłady chroniły materac. Oczywiście wszystkim moim dzieciom zdarzało się przesiusiać (czasem zastanawiałam się jakim cudem, bo pielucha był prawie sucha, a jednak prześcieradło było mokre). Takie podkłady ułatwiły mi po prostu utrzymanie materacy w czystości.

 

Czy wybór kołdry jest uzależniony od pory roku?


Oczywiście że tak. Kołdry całoroczne pikowane są grube, ciepłe i mają największe wypełnienie jakie proponuje producent dla konkretnego rozmiaru. Dlatego nie są dobre dla dzieci na lato. Maluchy po prostu będą się pod nimi pocić.

Natomiast kołdra 4 pory roku to zestaw 2  kołder o różnej grubości  - dobrych na każdą pogodę.  Mając w domu dwie takie kołdry, można spiąć je za pomocą nap w jedną i w ten sposób otrzyma się bardzo gruba ciepłą kołdrę zimową dla super zmarzlucha, moje maluchy nigdy nie spały pod kołdrą spięta w 1 grubą zimową kołdrę .

W ofercie dostępne są też cienkie kołdry letnie z Minky - dwustronne kołderki z jednej strony jest bardzo popularny materiał Minky - miły pluszowy z drugiej strony bawełna. Kołderki bardzo dobrze się sprawdzają w trakcie letnich dni, jak jest bardzo gorąco maluchy śpią pod bawełnianą stroną, jak jest chłodniej można nakryć maluchy stroną z Minky.

 

Jeśli dziecko śpi z nami w łóżku, czy powinnam kupić podkład na duże łóżko?


To znów zależy jak dziecko się zachowuje i w jakim wieku jest. Czy jako maluszek często przesiusia pieluszkę czy się ulewa lub czy jako "starszak" śpi bez pieluszki, ale czasem sporadycznie zdarzają się mu wpadki. Jeśli odpowiedź na któreś pytanie brzmi TAK, to uważam, że warto  kupić, żeby materac mieć po prostu suchy.

 

Dla kogo podkład wodoodporny?

  • Podkład poza użytkowaniem na materacach dziecięcych, sprawdzi się również przy osobach starszych, które leżą w łóżku i nie są wstanie iść samodzielnie do toalety.
  • Świetnie też chroni materac jeśli ma się domowe zwierzęta, które z różnych powodów zaczęły załatwiać swoje potrzeby do np.: naszego łóżka.
  • Dla mnie podkład sprawdził się przed porodem, gdy odeszły mi wody.

 

Czy jak założę podkład na materac to czy moje dziecko będzie się bardziej pocić?

Niestety tak, cyrkulacja powietrza zostanie nieco zaburzona, przy podkładzie Rizo PVC , ponieważ podkład jest wodoodporny i nie przepuszcza powietrza. Ja jednak śpiąc sama na takim podkładzie bardzo dużej różnicy nie widzę. Przy podkładzie Rizo PU nie, jest on paroprzepuszczalny.

 

Gdy dziecko ma 2-3 latka przychodzi pora na zmianę małego niemowlęcego łóżeczka na coś większego, bardziej wygodnego dla naszego malucha. Przy wyborze łóżka można dostać oczoplasu i ciężko się na coś zdecydować.  Jeśli mamy miejsce w pokoju to warto pomyśleć łóżku o szerokości łóżka 80 czy 90 cm. Takie łóżko starczy na dłużej niż łóżko o szerokości 70 cm i maluch spokojnie się wyśpi nie uderzając w barierki przy każdym obrocie z brzuszka na plecy, zwłaszcza kiedy już trochę podrośnie.


Przy okazji nowego łóżka trzeba podjąc również decyzję o nowej pościeli, poszewkach i prześcieradłach. Czasem tą decyzję można pozostawić naszemu maluchowi. Warto jednak pamiętać, że dzieci lubią mieć kolorowy świat wokół siebie.  Dlatego polecam prześcieradła z wzorami, u moich dzieci wywołały one zachwyt. Sprzedawane komplety poszewek, stanowią spójną całość z prześcieradłami i mogą ubarwić pokoik naszego malucha.

 

Więcej informacji znajdą Państwo na naszym Blogu