Follow us on Facebook

Kołderki sensoryczne od Ado Z

Kołderki sensoryczne od Ado Z

Kołdry obciążeniowe – sensoryczneKołdra obciążeniowa, to kołdra o właściwościach terapeutycznych. Stosuje się ją przy zaburzeniach przy odbieraniu bodźców zewnętrznych. Jeśli ciało dziecka czy też nasze źle przetwarza bodźce docierające do naszego ciała - do naszych zmysłów – wzroku/słuchu/dotyku/węchu czy smaku, powstają różnego rodzaju zaburzenia, zwanymi zaburzeniami integracji sensorycznej. Dlatego też możemy odczuwać zwiększone odczucie leku, strachu, czy też stresu, mogą się pojawić silne bóle głowy czy też wystąpić inne objawy, które często są przypisywane innym chorobom.

Obecnie Kołderki sensoryczne wykorzystuje się w leczenie takich chorób jak ADHD, zespół Asbergera, zespół Downa, autyzm oraz zaburzenia integracji sensorycznej – bezsenność, zaburzenia snu, depresja, nerwica porażenie mózgowe, stany lękowe itd. Kołderki używa się po to by w trakcie snu naciskała na ciało i stymulowała układ proprioceptyowny odpowiadający za czucie głębokie Dzięki temu zmysłowi wiemy, jak ułożone są nasze kończyny bez patrzenia na nie.Do niedawna stosowano kołderki w terapii integracji sensorycznej u dzieci, jednak coraz częściej pojawiają się również i kołdry dla dorosłych. Skutecznie pomagające w pozbyciu się niektórych dolegliwości, które utrzymywały się latami.

Kołdry te, to produkty, które uzupełniają prowadzoną terapię, dlatego wybór wagi wypełnienia powinien być skonsultowany z terapeutą SI, ponieważ to on zna dziecko i jego potrzeby. W przypadku osoby dorosłej można się wspomóc wyliczając parametry samodzielnie.

Dzięki kołderkom ciało:

 • uspokaja się

 • wycisza

 • zwiększa się koncentracja i uwaga

 • redukuje się uczucie lęku

 • redukuje stany depresyjne

 • oraz wahania nastrojów.

Osoby korzystające z kołder obciążeniowych:

 • śpią głębiej

 • są lepiej wypoczęte i zrelaksowane

 • mają lepszy nastrój

 • łatwiej nawiązują kontakty

 • mają większe poczucie samooceny i satysfakcji

Dlatego ze względu na swoje szerokie zastosowanie, kołdry takie stosuje się w każdym wieku od niemowląt po osoby dorosłe..Kołdry sensorycznej nie należy mylić z tradycyjna kołdra puchową czy wypełnioną sztucznym puchem czy też kulką silikonową. Waga kołdry obciążeniowej powinna wynosić 10% masy ciała. Otulenie się taką kołdrą przed zaśnięciem powoduje produkcję serotoniny czyli hormonu szczęścia oraz melatoniny - hormonu snu. Dzięki czemu ciało odpręża się i zapada szybko w głęboki i ciągły sen.Korzystając z kołderki należy pamiętać ze powinna przykrywać całe ciało bez głowy i szyi. Ważne jest by kołdra nie zwisała poza ciałem, żeby całość równomiernie okrywała ciało z nie znajdowała się na materacu. Odpowiednio dobra na kołdra do wagi ciała, nie sprawi problemu przy odkrywaniu się. Zbyt ciężka kołdra może uniemożliwić nasze swobodne ruchy.

Dla dorosłych przestawienie się na kołdrę sensoryczną może być łatwiejsze niż dla naszej pociechy. Dlatego też wziąć pod uwagę stopniowe przyzwyczajanie dziecko do używania takiej kołderki. Ważne są zalecenia terapeuty, który może zlecić przykrywanie dziecka w określonych porach czy też określona długość czasu. Często taka kołderka jest również wykorzystywana do wykonywania ćwiczeń zleconych przez terapeutę, dzięki czemu dziecko może chętniej przekonać się do spania pod kołderką.Badania naukowe, dotyczące kołder obciążeniowych można znaleźć między innymi na poniższych stronach:

The Journal of Occupational Therapy in Mental Health: Exploring the Safety and Therapeutic Effects of Deep Pressure Stimulation Using a Weighted Blanket

Australasian Psychiatry: Pilot study of a sensory room in an acute inpatient psychiatric unit

Proceedings of the SIGCHI Conference on Human Factors in Computing Systems: Design of haptic interfaces for therapyNa co zwrócić uwagę przy wyborze kołdry obciążeniowej?Kołdra obciążeniowa powinna spełniać jak najlepiej wszystkie swoje funkcje, dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie wszystkich parametrów kołdry. Jeśli zamierzamy odkupić od kogoś kołdrę, również te parametry musimy wziąć pod uwagę, gdyż kołdra nieodpowiednio dobrana może nie przynieść oczekiwanych efektów.

Oto najważniejsze parametry, na które należy zwrócić uwagę:

 • Waga kołderki – najczęściej waga kołdry to 10-15% wagi ciała osoby która ma być nakryta taką kołdrą. Dlatego też należy pamiętać że przy zakupie używanej kołdry parametr wagi musi być odpowiedni do wagi naszego dziecka, nie powinno się kupować cięższych ani lżejszych kołderek ze względu na zmianę właściwości takiej kołdry, co może przyczynić się albo do wzmocnienia objawów lub też do braku spodziewanych efektów. Jeśli mamy problem z określenie wagi kołderki warto skonsultować się z terapeutą SI, który na pewno doradzi odpowiedni rozmiar lub tez skontaktować się z nami to rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

 • Rozmiar kołderki sensorycznej – kołdra powinna być dłuższa o 20 - 30 cm od naszego wzrostu, dzięki czemu swobodnie zakryjemy stopy podczas spania. Jeśli zamierzamy pożyczyć czy odkupić używana kołderkę sensoryczną, sprawdźmy oprócz wagi również jej długość, by uniknąć możliwych problemów.

 • Poszycie kołderki – czyli materiał z którego jest uszyta, powinien być jak najbardziej naturalny, lub mieć właściwości anryroztoczowe tj: bawełna, flanela bawełniana, czy evolon. Dobrze jest gdy wewnątrz kołderki znajduje się jeszcze jedna dodatkowa tkanina , to wzmocnienie daje pewność, ze wypełnienie nie wydostanie się na zewnątrz kołderki. Na naszym rynku znajdują się kołderki które z jednej strony mają wszyty plusz minky lub miękki polarek, zwiększając dzięki temu miłe odczucia osoby leżącej pod kołderką.

 • Wypełnienie kołderki sensorycznej

  • mikro-kulki szklane - najpopularniejsze wypełnienie kołder sensorycznych, wielkość mikro-kulki powinna wynosić 0,9-1,1 mm. Kulki te mają owalny kształt i są specjalnie przygotowane pod użycie terapeutyczne. Są hypoalergiczne i bezpieczne dla użytkownika, ponieważ odpowiednio się je płucze i wypala. Mikro kulki maja temperaturę niższą o kilka stopni od temperatury ciała, a podczas poruszania się wydobywa się charakterystyczny trzeszczący dźwięk który jest cichszy niż w przypadku granulatu szklanego.

  • Granulat szklany – alternatywa mikro-kulek – może być mniejszy lub większy z tym ze mniejszy granulat może się kurzył i wydostawał przez tkaninę a większy natomiast może mieć ostre krawędzie i być nieprzyjemny podczas użytkowania.

  • Ziarna gorczycy – niepolecany kołderek wypełnionych ziarnami gorczycy ze względu na to że pod ich wpływem skóra się poci, ponadto nie nadają się do prania.

  • Plastikowe kulki – jako zamiennik mikro-kulek szklanych. Ze względu na wyższą jakość mikro-kulek szklanych i łagodniejszy wpływ na nasze ciało skupiliśmy się na tym by nasze kołderki nie zawierały plastikowych wypełniaczy. • Pikowanie – kwadraty 10 cm

 • Wzór tkaniny – jest bardzo istotny w przypadku osób z nadwrażliwością wzrokową, wtedy lepiej się skupić na spokojnych kolorach i wzorach, które nie będą dodatkowo stymulowały układu nerwowego.

 • Pranie: z użyciem delikatnych detergentów. Suszyć należy w pozycji poziomej, w stanie rozłożonym. Nie suszyć mechanicznie i nie chlorować.Jak korzystać z kołderki sensorycznej?

Należy się przykryć podczas snu, tak żeby stopy i ramiona były zakryte, szyja i głowa natomiast pozostały odsłonięte.

Dzieci przyzwyczajone do swojej rutyny spania, mogą mieć trudności z zasypianiem pod taką kołderką, wtedy należy stopniowo przyzwyczajać dziecko do kołderki. Początkowo dobrze jest stosować kołderkę 30 min podczas głębokiej fazy snu. A następnie stopniowo wydłużać ten czas. Terapeuta SI może również zalecić ćwiczenia z kołderką do wykonywania w ciągu dnia, co dodatkowo może przekonać naszego malucha do polubienia nowej kołderki.

Są również dzieci, które od pierwszej chwili kochają kołderkę sensoryczna i śpią pod nią całą noc. Przed kupnem kołdry dla osoby dorosłej -  bez wcześniejszej konsultacji z terapeutą, dobrze jest skontaktować zakup z lekarzem pierwszego kontaktu, żeby sprawdzić czy nie ma przeciwwskazań do użytkowania kołdry obciążeniowej.


Jak prać kołdrę obciążeniową?

Kołdrę można prać w letniej wodzie z płynem do delikatnych tkanin, można tez prać ją w pralce, pod warunkiem że pralka przyjmie tak duże obciążenie. Nie wirować, nie chlorować, suszyć poziomo, nie suszyć w suszarce bębnowej.Czy można zakupić kołdrę bez konsultacji z terapeutą SI?

W dobie doktora google, w poszukiwaniu odpowiedzi na trapiące nas problemy, możemy trafić na informacje o kołderkach obciążeniowych i dopasowując swoje objawy możemy stwierdzić ze należy zakupić taką kołdrę dla siebie. Warto wtedy pamiętać, żeby kołdra, którą zamierzamy kupić miała wszystkie wymienione powyżej parametry.

Dobrze jest skonsultować się chociaż z lekarzem pierwszego kontaktu.

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url with http://)
* Comment:
Type Code