Follow us on Facebook

Co to jest kołdra sensoryczna - obciążeniowa i jak działa?

Co to jest kołdra sensoryczna - obciążeniowa i jak działa?

Kołdra obciążeniowa, zwana inaczej kołdrą sensoryczną, to kołderka dziecięca o niezwykłych właściwościach terapeutycznych. Stosuje się ją przede wszystkim przy zaburzeniach psychofizycznych, takich jak ADHD, zespół Downa, zespół Aspergera czy autyzm, ale także przy niektórych rzadkich chorobach genetycznych. Używa się jej przede wszystkim po to, by w czasie snu dziecka delikatnie naciskała na jego ciało i stymulowała układ proprioceptywny, który odpowiada za czucie głębokie (czyli zmysł orientacji ułożenia własnego ciała). Receptory tego układu znajdują się w mięśniach oraz ścięgnach i to właśnie dzięki nim wiemy, w jaki sposób ułożone są nasze kończyny. Stymulowanie proprioreceptorów powoduje, że dziecko ma większą świadomość swojego ciała, ale także poprawia jego skupienie i koncentrację, rozluźnia, uspokaja, ogranicza zachowania autostymulacyjne oraz uczucie lęku i niepewności.

Informacje ogólne

Kołdry sensoryczne są najczęściej wykonane z materiałów naturalnych i nie wywołują reakcji alergicznych (przed zamówieniem warto jednak zaznaczyć fakt alergii dziecka, by zostały dochowane szczególne warunki produkcji kołdry). Kołdra nie jest sztywna, tylko swobodnie dopasowuje się do kształtu ciała dziecka, dlatego tak ważny jest jej odpowiedni wymiar. Pod kołdrą obciążeniową można spać w nocy, tak jak pod zwykłą kołdrą termiczną. Wskazane jest także przykrywanie się nią np. podczas popołudniowej drzemki czy zwykłego odpoczynku dziecka „pod kocykiem”. Pranie kołdry obciążeniowej jest oczywiście możliwe, ale należy robić je ręcznie, by uniknąć uszkodzenia zarówno samej kołderki, jak i pralki. Ponadto nie powinniśmy wieszać kołdry pionowo podczas suszenia, ponieważ, ze względu na swoją wagę, może się ona rozciągnąć. Najlepszym rozwiązaniem jest więc używanie poszewki, gdyż można uprać ją w pralce, bez konieczności zajmowania się samą kołdrą. W kwestii kolorystyki musimy zaś zapewnić dziecku przede wszystkim pełny komfort psychiczny – poszewka nie powinna być więc jaskrawa, by go niepotrzebnie nie pobudzać. Jeśli natomiast jakiś konkretny kolor lub wzorek szczególnie spodoba się dziecku, to warto zapewnić mu dokładnie taki jaki lubi, by chętniej sięgało po kołdrę.

Kołdra Obciążeniowa inaczej zwana kołdrą sensoryczną to obecnie najczęściej zalecany przez specjalistów produkt terapeutyczny. Jeśli zauważyłeś, że twoje dziecko ma problemy z koncentracją, jest nadpobudliwe, nazbyt aktywne, rozdrażnione lub odczuwa spory dyskomfort w związku z pojawieniem się nowych sytuacji w jego życiu to jest to powód abyś bliżej przyjrzał się temu jak działa kołdra obciążeniowa.

Kołdra Obciążeniowa poprzez delikatny nacisk stymuluje wyspecjalizowane receptory zawarte w mięśniach i ścięgnach, odpowiedzialne za dostarczanie prawidłowych informacji na temat położenia ciała w przestrzeni oraz ogólnych jego elementów względem siebie. Jest to niezbędna umiejętność potrzebna człowiekowi w codziennym życiu przy wykonywaniu nawet najprostszych czynności.

Najczęstszym i najbardziej popularnym sposobem korzystania z kołdry obciążeniowej jest przykrywanie nią ciała w trakcie odpoczynku, nie tylko w nocy, ale także w czasie krótkich drzemek lub zwykłego relaksu w trakcie czytania książek lub oglądania telewizji. Dodatkowo wykonując szereg ćwiczeń lub zabaw zalecanych przez terapeutę jesteśmy wstanie z znacznym stopniu zwiększyć powodzenie prowadzonej już terapii.

Poprzez korzystanie z kołdry obciążeniowej działamy na ciało uspokajająco i wyciszająco, wpływamy również na zwiększenie naszej koncentracji iuwagi. Zastosowanie kołdry obciążeniowej w znacznym stopniu redukuje również uczucia lęku, stany depresyjne czy wahania nastrojów. Widoczne rezultaty można zaobserwować już po  pierwszym jej użyciu. Osoby korzystające z prawidłowo dobranej kołdry śpią głębiej, przez co są bardziej wypoczęte i zrelaksowane. Oczywiście im dłużej z niej korzystamy tym efekty są większe i bardziej odczuwalne.

Każda nasza kołdra obciążeniowa jest dopasowana indywidualnie do wzrostu i wagi jej użytkownika. Uszyta jest  z antyalergicznych i naturalnych materiałów (najwyższej jakości bawełna, antyalergiczny wkład obciążeniowy). Wszystkie kołdry są specjalnie wzmocnione wewnątrz dodatkowymi warstwami białej bawełny. Tylko takie wzmocnienie daje gwarancję, że wypełnienie nie wydostanie się na zewnątrz kołderki.

Obciążenie uzależnione jest od masy użytkownika i indywidualnych zaleceń terapeuty. Do obciążenia kołderek używamy granulat szklany lub kulki szklane. Takie wypełnienie kołderki jest hipoalergiczne, co jest niezwykle ważne w przypadku osób z alergią.

Nasze kołdry obciążeniowe można stosować przez cały rok, również w okresie letnim. Dzięki temu, że są uszyte tylko z naturalnych materiałów, nie przegrzewają organizmu.

Pamiętajmy, że wybierając kolorystykę kołdry obciążeniowej należy sugerować się odczuciami jej przyszłego użytkownika. Jest to niezwykle ważne dla osób z nadwrażliwością wzrokową, aby kolor był dostosowany do jego potrzeb, często jednolity, aby w żaden sposób nie pobudzał.

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url with http://)
* Comment:
Type Code